Díváte se na béčkové filmy? Nová studie odhalila, že jste inteligentnější než většina populace

Odteď máte všechny horory posvěcené!

Zdá se, že fráze „To je tak špatné, až to je dobré“ je specifická hlavně pro film a TV. Málokdo by asi záměrně poslouchal příšernou muziku, četl strašnou knihu nebo se kochal vyprázdněným uměním. Spousta z nás si ale často sedne a pustí si nejhorší film všech dob. A ještě se na něj dívá s radostí! Akademici se vůbec poprvé zaměřili na tento fenomén a publikovali v časopise Journal studii nazvanou Užívání si brakových filmů: Základní rysy, postoj ke sledování a dimenze zážitkové odezvy.

„Na první pohled se zdá být paradoxní, že by někdo záměrně sledoval špatně udělané, trapné a někdy dokonce až zničující filmy a nacházel v nich potěšení,“ napsal doktor Keyvan Sarkhosh. Studie vysvětluje, že není nutné stydět se za to, že jsme fanoušky strašných podprůměrných filmů. Na začátku se zaměřila na to, co to vlastně přesně je brakový film. Nejběžnější charakteristika od respondentů bylo, že to znamená jednoduše laciný snímek. Nízkorozpočtové horory byly nejvíce zmiňovaným příkladem, nejspíš proto, že jich vzniklo tak hodně. Výzkumníci přišli na to, že ti, kteří takové filmy sledují, jsou většinou filmoví nadšenci a milovníci a v této souvislosti použili ve studii termín ironické sledování.

Doktor Keyvan Sarkhosh napsal, že mnoho diváků považuje brakové filmy za zajímavou a vítanou odchylku od klasického mainstreamu. „Spolupracovali jsme s nadprůměrně vzdělaným publikem, které se dá popsat jako „kulturní všežravci“. Tyto lidi zajímá široké spektrum umění a médií, a to napříč žánry, do té vysoké až k populární kultuře.“ Jednoduše řečeno, lidé, kteří sledují brakové filmy, jsou ve skutečnosti inteligentnější. Takže nezoufejte a v klidu si pusťte nějaký film s Adamem Sendlerem nebo Šarkonádo.

Sdílejte článek

Přečtěte si také