Extrém

11. července 2015 18:21

Lucie Průchová

NESKUTEČNÉ: Napadli autistu a zmlátili ho do krve – jeho reakce, když útočníky zatkla policie, vás dostane!

Mladý muž, trpící nemocí, které se říká Aspergerův syndrom, byl zmlácen svými vrstevníky. Proč? Zdál se jim „divný“.

Gavin Joseph žijící poblíž Illinois v USA byl napaden stejně starými teenagery, kteří ho vylákali ven a tam ho bezhlavě bili a ještě se mu posmívali, že je divný, že se všem vyhýbá a tráví většinu svého času sám.

Samozřejmě, že všichni předpokládali, že po tom, co chlapec utrpěl otřes mozku, pohmožděniny jícnu, zlomeniny na nose a ošklivé podlitiny na oku z tohoto bezcitného bití, podá na tyto tyrany obvinění. On se ale rozhodl pro něco úplně jiného.

Natočil dvacetiminutové video, které si museli výtržníci povinně poslechnout. Vypráví v něm o své nemoci – vysvětluje, co vlastně je Aspergerův syndrom, kterým trpí.

Je to porucha autistického spektra. Vyznačuje se především potížemi v komunikaci a v sociálním chování, které jsou v rozporu s celkově dobrým intelektem (u některých jedinců může být i velmi nadprůměrný) a řečovými schopnostmi (pasivní slovní zásoba bývá bohatá, vývoj řeči není opožděn). Jedná se o celoživotní handicap.

Gavin s jedním z mála svých kamarádů

Dospívající autistický chlapec si také přál, aby spolužáci, kterým se zdál tak odlišný, že je prý děsil, a proto mu způsobili taková ošklivá zranění, navštívili opakovaně centra, kde se lidé s podobnými postiženími setkávají, a aby je lépe poznali a pomáhali jim. Chce, aby věnovali čas tomu dozvědět se více o jeho stavu.

Gavinova maminka vypověděla, že u jejího syna byla tato porucha diagnostikována, když mu byly tři roky, a dodává, že „každodenní komunikace s lidmi, je pro něj velmi obtížná“ a znamená, že má potíže s tím „najít si a udržet si přátele. Výsledkem toho je, že se drží stranou společnosti a tráví hodně času sám – což jeho vrstevníkům připadá divné“.

Dodává, že je na svého syna velice pyšná, především na to, jak se zachoval k lidem, kteří mu tak ublížili.

Sdílejte článek
Štítky policie porucha komunikace syndrom USA Illinois

Přečtěte si také