Angelina Jolie

Angelina Jolie (Profilová fotografie) Foto:
Zdroj: CC-BY-SA-3.0 - Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 (Georges Biard)

Angelina Jolie, narozená jako Angelina Jolie Voight (*4. června 1975 Los Angeles, Kalifornie) je americká filmová herečka a zvláštní vyslankyně Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Je dcerou amerického herce Jona Voighta a herečky Marcheline Bertrand.

Dříve pracovala také jako modelka. Často bývá v médiích označována za jednu z nejkrásnějších žen světa a o jejím soukromém životě informují nejen bulvární média. Její manželství s herci Jonnym Lee Millerem a Billym Bobem Thorntonem skončila rozvodem. Od roku 2005 žije s hercem Bradem Pittem. Společně mají dcery Shiloh a Vivienne a syna Knoxe a dále adoptovali děti Maddoxe, Zaharu a Paxe.

Je držitelkou tří cen Zlatý glóbus a filmového Oscara. Hereckou kariéru zahájila rolí v nízkorozpočtovém filmu Cyborg II: Skleněný stín (1993). První hlavní roli ztvárnila ve filmu Nebezpečná síť (1995). Hrála v životopisných filmech George Wallace (1997) a Gia (1998), které měly kladné ohlasy kritiky. Oscara získala za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli v dramatu Narušení (1999). Mezinárodního věhlasu dosáhla díky roli Lary Croft, hrdinky série počítačových her Tomb Raider, ve filmu Lara Croft – Tomb Raider (2001).

reklama

Celebrita týdne
* 13. 7. 1942
Pilot Malého sokola šel k zemi. Foto:

reklama