Gerard Butler

Gerard Butler Foto:
Zdroj: isifa.com

Gerard James Butler (* 13. listopadu 1969) je skotský herec, asi nejlépe známý rolí krále Leonida ve filmu 300: Bitva u Thermopyl.

Narodil se v Glasgowě. První dva roky života strávil v Kanadě a poté, když matka odešla od jeho otce, žil spolu s bratrem a sestrou v Paisley, nedaleko Glasgowa.

Na divadelních prknech se objevil ve 12 letech, když získal roli v muzikálu Oliver; představení uvádělo známé glasgowské divadlo Kings Theatre. Herecké kariéře se však zprvu nevěnoval, ale šel studovat práva. V té době se také začal věnovat hudbě. Po večerech vystupoval po klubech spolu se svou rockovou kapelou Speed.

Jeho první divadelní rolí byl Coriolanus v režii Stevena Berkoffa. Na divadelních prknech se objevil v kritikou oceňované adaptaci filmu Trainspotting, dále ve hře Snatch a po boku dnes také velmi známé herečky Rachel Weisz si zahrál ve hře Suddenly Last Summer.

První film, ve kterém se objevil, se jmenoval Paní Brownová. Jeho první velkou rolí byl Dracula ve filmu Dracula 2000, další známější filmy, ve kterých se objevil, jsou Timeline – proud času, Lara Croft – Tomb Raider: Kolébka života. Role, kterou se dostal do širšího povědomí, byl Erik ve filmu Fantom opery. V roce 2005 byl uveden do kin film Beowulf and Grendel, zpracování známé severské ságy, natočený na Islandu.

Nejdůležitějším rokem v jeho kariéře je 2007, kdy se do kin dostaly dva komerčně úspěšné filmy, historické drama 300: Bitva u Thermopyl, romantická komedie P.S. Miluji tě, a také drama Butterfly On The Wheel čili Klub vyděračů.

Po natáčení snímku Exmanželka za odměnu (2010) se spekulovalo o jeho vztahu s filmovou kolegyní Jennifer Aniston. Pak byl často vídán ve společnosti zpěvačky Katy Perry. Chvíli chodil se srbskou modelkou Martinou Rajic, pak s indickou herečkou Priyankou Choprou a v roce 2011 žil s modelkou Sarah Carroll. Od května 2012 má vztah s italskou herečkou Madalinou Gheneou.

Gerard Butler Foto:
Gerard Butler
47 let

reklama

Celebrita týdne
* 13. 7. 1942
Pilot Malého sokola šel k zemi. Foto:

reklama