Halle Berry

Halle Berry (Profilová fotografie) Foto:
Zdroj: CC-BY-SA-3.0 - Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 (Tom Sorensen Uploaded by MyCanon)

Halle Maria Berry (narozená 14. srpna 1966) je americká herečka, modelka a královna krásy. Její matka byla sestra na psychiatrii a otec pracoval ve stejné psychiatrické léčebně jako ona. Berryni rodiče se rozvedli, když jí byly čtyři roky, poté vyrůstala pouze s matkou.

Předtím, než se stala herečkou, se Berry zúčastnila několika soutěží krásy, a v roce 1986 se dostala do soutěže Miss USA, kde skončila na druhém místě. Na soutěži Miss World se umístila na šestém místě. Její průlomová role byla v roce 1991 ve filmu Tropická horečka. To vedlo k dalším rolím ve filmech Flintstoneovi (1994), Skandál! (1998), X-Men (2000) a jeho pokračování a v Dnes neumírej (2002).

Získala cenu Emmy a Zlatý glóbus za film Černá Carmen Dorothy Dandridge a v roce 2001 Oscara za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli za výkon v Plesu příšer. Je tak první a zatím jediná žena afroamerického původu, která vyhrála cenu za nejlepší ženský herecký výkon. Je jedna z nejlépe placených hereček v Hollywoodu. Také se účastnila produkce některých svých filmů.

Poprvé se vdala v roce 1993 za baseballistu Davida Justice, po čtyřech letech se rozvedli. Pak si v roce 2001 vzala kolegu herce Erica Benéta, manželství se rozpadlo v roce 2005. V roce 2010 se při natáčení snímku Temný příliv seznámila s hercem Olivierem Martinezem. V lednu 2012 se zasnoubili a očekávají narození prvního potomka.

 

reklama