Nicolas Cage

Nicolas Cage (Profilová fotografie) Foto:
Zdroj: CC-BY-SA-2.0 - Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 (nicolas genin)

Nicolas Cage, vlastním jménem Nicholas Kim Coppola (* 7. ledna 1964 v Long Beach, Kalifornie) je americký herec, režisér a producent, držitel Oscara za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli za romantické drama Leaving Las Vegas (1995), ve kterém ztvárnil postavu alkoholika Bena Sandersona.

Narodil se v Long Beach v Kalifornii a strávil zde i část svého mládí. Má německé a italské předky. Jeho otcem je August Floyd Coppola – profesor literatury a bratr vlivného režiséra Francise Forda Coppoly, jeho matkou je Joy Vogelsang, choreografka a tanečnice, jež byla kvůli chronickým depresím často hospitalizována, což jí na dlouhé doby odlučovalo od zbytku rodiny. Rodiče se v roce 1976 rozvedli. Má dva bratry – Christophera (režisér) a Marca, přezdívaného „The Cope“ (osobnost newyorského rozhlasu). Sestřenicí je režisérka a scenáristka Sofia Coppola.

První hereckou zkušeností byla školní dramatizace Golden Boy. Získal hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.

Známý se stal výběrem rolí. V průběhu své kariéry hrál jak ve filmech s vysokým rozpočtem, tak i ve středním proudu a nízkorozpočtových snímcích. Od svého filmového debutu ve snímku Zlaté časy na Ridgemont High (někdy též Nářez na Ridgemonské střední, v originále Fast Times at Ridgemont High) před více než dvaceti lety neustále trval na tom, že se chce objevit ve velkém množství různorodých filmů.

Dvakrát byl nominován na Oscara. Jednoho získal za ztvárnění alkoholika se sebevražednými sklony ve snímku Leaving Las Vegas, druhou nominaci mu vynesla role spisovatele Charlieho Kaufmana a jeho fiktivního dvojčete Donalda ve filmu Adaptace. Vyjma těchto úspěchů si většina jeho filmů s nižším rozpočtem nevedla příliš dobře ve srovnání s ostatními akčními trháky, ve kterých hrál. Diváci kupříkladu téměř úplně ignorovali jeho nekonvenční snímky Obchodník se smrtí a Pan Rosnička. Navzdory příznivým recenzím jeho hereckých výkonů a celosvětovému uvedení obou filmů si ani jeden z nich nezískal významnější skupinu diváků. Naopak kritikou nebyl příliš příznivě přijat snímek Proutěný muž, avšak totálně zavrhovaný film Ghost Rider z roku 2007 se stal hitem a vydělal více než 45 milionů dolarů pouze během premiérového víkendu a do konce března 2007 po celém světě více než 208 milionů.

Nicolas Cage je také činný v dalších oblastech spojených s filmem – režii a produkci. Jeho režisérským debutem bylo drama Sonny, v němž do hlavních rolí obsadil Jamese Franka, Brendu Blethyn a Menu Suvari, na malou chvíli se v něm objevil i on sám. Ohlasy na snímek byly rozličné a i v kinech se promítal pouze krátce. Úspěšnější již však je Cageova producentská kariéra. Již první snímek jeho společnosti Saturn Films, kterou založil spolu s Normem Golightlym, Ve stínu upíra (Shadow of the Vampire), byl nominován na Oscara.

Měl několik vztahů s Patricií Arquette (první manželka), Sarah Jessikou Parker a Lisou Marií Presley (druhá manželka). S herečkou Christinou Fulton má prvního syna, Westona (*26. prosince 1990). K roku 2010 byl ženatý s Alicí Kim, Američankou korejského původu, někdejší číšnicí v sushi baru v Los Angeles (manželství od roku 2005). 3. října 2005 se jim narodil syn Kal-El (podle rodného jména Supermana v DC comics).

Článek

Nicolas Cage ve filmu Potíže s Arizonou Foto:

Čtyři nejdivnější filmy Nicka Cage

Aneb není nic horšího, než když se zblázní váš agent.

Článek

Opravdu povedené předělávky s Nicolasem Cagem Foto:

Opravdu povedené! Předělávky s Nicolasem Cagem

Nevíme proč, ale internetem se poslední dobou šíří velké množství ve Photoshopu upravených fotek, na kterých se objevuje herec Nicolas Cage. Je známo, že Nicolas není...

Článek

Nicolas Cage bude učit magii Foto:

Sympaťácký čaroděj Nicolas Cage hledá učně. Zn.: Rychle, zlo se blíží!

Po světě se šikují temné síly. Aby mělo dobro šanci nad zlem zvítězit, je třeba najít přímého pokračovatele čaroděje Merlina. Pouze on bude mít sílu na finální úder proti...

 

 

 

reklama