Tom Cruise

Tom Cruise (Profilová fotografie) Foto:
Zdroj: CC-BY-SA-2.0 - Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 (MTV Live at http://www.mtv.ca/live)

Tom Cruise, vlastním jménem Thomas Cruise Mapother IV. (* 3. července 1962 New York, USA), je americký herec, scenárista, producent a režisér. Narodil se jako jediný syn ze čtyř dětí (má tři sestry: Lee Anne De Vette, Marian a Cass ) inženýra elektronika Thomase Mapothera III. a Maryi Lee Mapother. Má napůl irský a napůl německý původ.

Miloval sport, který ho také přivedl k herectví. V roce 1980 hrál v divadelním představení Guys and Dolls a poté se rozhodl změnit své dosavadní plány a stát se hercem. Odjel do New Yorku, kde ho však všichni odmítali - až na režiséra Franca Zeffirelliho, který mu nabídl roli Billyho ve filmu Nekonečná láska (Endless Love) v roce 1981, a téhož roku také ztvárnil roli Davida Shawna ve filmu Večerka (Taps).

První hlavní roli si zahrál Cruise ve filmu Panictví po americku (Losin' It) v roce 1983 a následoval film Riskantní podnik (Risky Business). Mezi jeho nejznámější role patří ta ve filmu Vanilkové nebe (Vanilla Sky) z roku 2001, kde ztvárnil Davida Aamessia. Dále pak to byl snímek Poslední samuraj (Last samurai) z roku 2003, který se natáčel na Novém Zélandu a v němž ztvárnil Nathana Algrena. Velice úspěšný byl trhák Mission: Impossible III z roku 2006.

Krátce navštěvoval františkánský seminář v Cincinnati a usiloval o to, aby se stal katolickým knězem. Nyní je jedním z nejznámějších členů scientologické církve.

S první manželkou, herečkou Mimi Rogers, se rozvedli po třech letech. Jedenáct let měl za manželku Nicole Kidman a adoptovali spolu dvě děti Isabellu Jane (* 1993) a Connora Antonyego (* 1995). Rozvedli se, když byla v třetím měsíci těhotenství, navíc při 10. výročí jejich svatby. Kidman pak potratila. Při natáčení filmu Vanilkové nebe se dal dohromady s herečkou Penelope Cruz. Jejich vztah trval od roku 2001 do roku 2004.

Svou třetí manželku Katie Holmes požádal o ruku 17. června 2005 v Paříži na vrcholu Eiffelovy věže. Vzali se 18. listopadu roku 2006 v Itálii na honosném hradě Bracciano poblíž Říma. Mají spolu dceru Suri (* 18. 4. 2006). V červnu 2012 podala Katie Holmes žádost o rozvod.

reklama