Showbyznys

22. března 2015 14:25

Petr Cífka

10 nejdražších videoher všech dob

Máte pocit, že počítačová hra jde vyrobit na koleně v garáži? Omyl, ty důležité tituly poslední dekády stojí podobné peníze jako hollywoodské blockbustery a dělají na nich stovky lidí!

Herním byznysem protékají obrovské peníze. Stačí se podívat na miliony hráčů World of Warcraft, které měsíčně posílají společnosti Blizzard deset dolarů. Nebo na sérii Grand Theft Auto, která je schopná během čtyřiadvaceti hodin prodat zboží za 800 milionů dolarů (což mimochodem stačí na titul nejrychleji prodávaného mediálního produktu vůbec). S podobným zásahem trhu ovšem rostou i náklady na vývoj. Není výjimkou, že se studio s očekávaným titulem piplá dva tři roky v týmech, které mají dvě tři stovky zaměstnanců. Není divu, že se rozpočty vyšplhají do neuvěřitelných výšek.

1. Destiny (500 milionů dolarů)

První nová hra studia Bungie po nekonečných pokračování legendární série Halo byla samozřejmě veleočekávaným titulem. Otevřená sci-fi střílečka konečně vyšla na podzim loňského roku a měla na sobě fantastickou cenovku – půl miliardy dolarů. Celých 360 milionů šlo ovšem na reklamu. Destiny se musela zákazníkům na předvánočním trhu doslova vnutit do chřtánu. A zafungovalo to. Už čtrnáct dní před začátkem prodejů Bungie oznámili, že se jim náklady vrátily na digitálních předobjednávkách a prodejích do kamenných obchodů. Destiny byla třetí nejprodávanější hrou loňského roku, protože kdo ji nehrál, ten (podle reklamy) jako by nebyl.

2. Grand Theft Auto V (265 milionů dolarů)

Slušná cifra, ale na pátém GTA si ji můžete snadno spočítat. Mnohem větší než předchozí díly, s rozšířenými funkcemi, nádhernou grafikou, obrovským světem, robustním GTA Online a samozřejmě se základy pro následný vývoj pro next-genové platformy (ke kterému samozřejmě došlo). Do konce loňského roku se prodalo 45 milionů kopií a zanedlouho vyjde PC verze. Na padesát milionů se GTA V dostane bez problémů. A to je v dnešní době bezprecedentní úspěch.

3. Call of Duty: Modern Warfare (200 milionů dolarů)

Jedna z nejpamátnějších Modern Warfare, která už regulérně připomínala válečný akční film. Černý Jestřáb sestřelen naživo a vy v něm hrajete hlavní roli. Mohly za to peníze vynaložené na vývoj? Ani ne, hra samotná stála zase spíše skromných 50 milionů dolarů. Call of Duty série často staví na technologiích svých předchůdců, vzniká ve zrychleném tempu, kdy alternuje několik vývojářských týmů. Nejdůležitější není kvalita, ale schopnost hru "prodat". A proto se tenkrát do reklamy a propagace nasypalo neuvěřitelných 150 milionů dolarů. Vyplatilo se to, protože se hra dostala k novému publiku a zaplatila se během několika týdnů.

4. Star Wars: The Old Republic (200 milionů dolarů)

Zprodukovat masivní onlinovku není žádná legrace. Potřebujete obrovské světy, tuny obsahu, dokonale vyladěný multiplayer a hlavně desítky měsíců na vývoj. Dvě stovky milionů dolarů v tomto světle nevypadá jako přehnaná částka, ale Stará republika byla skutečně investicí na dlouhé lokte. Začala generovat zisk jen pár měsíců předtím, než se proměnila v onlineovku, která nevyžaduje pro svůj provoz měsíční poplatky jako World of Warcraft. Snažší průchod hrou si ale samozřejmě můžete zaplatit, takže nějaké příjmy hra generovat zvládla.

5. Final Fantasy VII (145 milionů dolarů)

Hra, která přispěla k pádu studia Square. A také hra, která z Final Fantasy udělala celosvětový fenomén. V obou případech za to mohl marketing. Vývoj samotné hry, která je obrovská a plná nádherných "filmových" sekvencí, byl totiž "pouhých" padesát milionů. Skoro dvojnásobek spolkla propagace. Vyplatilo se to a na sedmičce se dokonce vydělaly peníze. Studio na základě toho začalo připravovat filmovou adaptaci, která ovšem nalila víc prostředků do technologií než do propagace a totálně pohořela.

6. Max Payne 3 (105 milionů dolarů)

Velkolepý návrat Maxe Payne připomínal drahý hollywoodský akční film. Hrozně nás bavil, ale byl by ještě velkolepější, kdyby se lépe prodával. Rockstar po letech na nátlak fanoušků vousatého a mírně plešatějícího Maxe představil, ale trvalo mu víc než rok, než prodal čtyři miliony kopií, které byly potřeba jen k pokrytí nákladů. Kanadská pobočka Rockstaru se po tomhle faux pas musela nadobro zavřít.

7. Disney Infinity (100+ milionů dolarů)

Velmi ambiciózní next-genová arkáda od Disneyho, která nabídla otevřený svět, kouzelnou grafiku a především kontroverzní systém in-game plateb, kdy platíte další a další peníze za bonusové postavičky z Disneyho světa, které vás hrou provázejí. Disney měl rozhodně optimističtější představy o prodejích, ale hra vydělává kousek po kousku od svého vydání, protože řada hráčů ty nově se objevující figurky kupuje a sbírá. Proto se hra postupně dostává do mírného zisku.

8. Grand Theft Auto IV (100+ milionů dolarů)

Jedna z těch sérií, na kterých je každý dolar vidět. Čtyřka přišla s úplně novým vizuálem na tehdy novou generaci konzolí, obrovskou mapou otevřeného světa a po trojce, Vice City a San Andreas se konečně posunula o několik světelných let dál. Fanoušci to ocenili a Rockstar byl v plusu už po týdnu prodejů. Hra nakonec vydělala mnohonásobek svého rozpočtu. Jako obvykle. Tahle série je prostě zlatý důl.

9. Red Dead Redemption (100 milionů dolarů)

Westernové GTA mělo být původně relativně levné. Počítalo se s tím, že veškeré technologie vyvinuté pro GTA IV se měly jen trochu učísnout, aby tu byly dva projekty za cenu jednoho, a investice do vývoje se tak trochu rozprostřela. Jenže simulace Divokého západu nebyla tak snadná. Hra se několikrát odložila a Rockstar měl trochu velké oči. Red Dead nakonec stál skoro stejně jako zmíněné GTA, ale logicky prodal méně kusů. Přesto to pro firmu nebyla vyložená tragédie. Hra se postupem času dokonce zaplatila.

10. Tomb Raider (100 milionů dolarů)

Do předloňského remaku se nasypalo opravdu hodně peněz. Hra se povedla a Lara Croft je sexy i bez obřích nárazníků. V podstatě celý rok se ovšem producenti modlili, aby se dostali do zisku. Stalo se tak až po jedenácti měsících na trhu, takže se nedivte, že na pokračování nikdo nespěchá.


Přečtěte si také