Šílený úvod Tour de France: Kvůli podivnému chování fanynky cyklisté hromadně popadali

Velká část účastníků cyklistické Tour de France skončila na zemi 45 km před koncem první etapy po hromadném pádu, který zavinila nepozorná fanynka. Do divačky s kartonovou cedulí zasahující do silnice narazil v čele pelotonu jedoucí Němec Tony Martin a následně upadly desítky závodníků za ním. Kvůli zranění tour předčasně skončila hned první den pro Němce Jashu Sütterlina, v cíli byl nejrychleji Francouz Julian Alaphilippe.

„Přesně tohle jsme si v první etapě nepřáli. Je to absolutní katastrofa,“ okomentoval pád redaktor Eurosportu Rob Hatch. Fanynka s cedulí vstoupila do dráhy cyklistům, Tony Martin se jí nedokázal vyhnout a téměř celý peloton popadal. „Obrovská chyba té fanynka. Chtěla být vidět v televizi. Šílené!“ ulevil si Hatchův kolega Brian Smith.

Necelých sedm kilometrů před cílem pak došlo ve vysoké rychlosti k druhému hromadnému karambolu, v němž řada cyklistů vyletěla v kotrmelcích ze silnice a jeden z nich v letu jen těsně minul telegrafní sloup.

Na zemi dlouho seděl mimo jiné čtyřnásobný šampion Chris Froome, jenž se vrací po dlouhé pauze po zranění, nakonec ale do cíle dojel. Z vítězství se radoval Julian Alaphilippe. Jediný český účastník Petr Vakoč dokončil úvodní etapu dlouhou 198 km na 120. místě ve skupině s odstupem 5:33 minuty.

Alaphilippe vede o 12 sekund

„Je to neuvěřitelné. Můj tým odvedl skvělou práci, chránili mě a měli všechno pod kontrolou. Na konci jsem se sice zapletl do pádu, ale zůstal jsem v klidu a pak jsem práci dokončil v závěrečném kopci, kde jsme se chtěli zbavit sprinterů,“ řekl v cíli Alaphilippe.

Úřadující mistr světa nastoupil dva kilometry před koncem ve skupině, která zůstala vpředu po druhém karambolu v pelotonu, a vyhrál s náskokem osmi sekund před Australanem Michaelem Matthewsem a Slovincem Primožem Rogličem. V průběžném pořadí má díky bonusům náskok 12 sekund.