CNN Prima News studenti

studenti

Výpis příspěvků ke štítku „studenti“

TEST: Zkuste si druhé kolo přijímaček. Bylo zadání snazší? Žáci se neshodnou

První kolo jednotné přijímací zkoušky 2024 mají žáci devátých tříd za sebou. Zda úspěšně, s jistotou zjistí až 15. května, už nyní však na sociálních sítích debatují o tom, který z testů byl složitější. Mnozí si v pátek stěžovali na komplikovanou matematiku plnou geometrie, po pondělním druhém pokusu si jsou svými výsledky jistější. Naopak češtinu napodruhé někteří hodnotí jako záludnější. Vyzkoušejte si testovací otázky a posuďte sami.

TEST: Přijímačky na střední se blíží. Obstáli byste? Vyzkoušejte své znalosti z matematiky

Desítky tisíc žáků devátých tříd již 12. a 15. dubna usednou do lavic s jasným cílem: uspět v jednotné přijímací zkoušce na střední školu. Jedno z nejstresovějších období, kdy se připravovaly na jedno zadání z matematiky a českého jazyka, bude u konce. Ačkoliv nejsou zadání letošních testů ještě známá, dá se očekávat každoroční kritika některých zapeklitých úloh. Jsou ale testovací otázky skutečně tak těžké? Otestujte své znalosti z matematiky na zadáních z předchozích let.

Den přijímaček PŘEHLEDNĚ: Co když dítě onemocní, kolik má času a kdy zjistí výsledky

Po novém systému podávání přihlášek přicházejí přijímací zkoušky. Už 12. dubna usednou první žáci devátých tříd do školních lavic s cílem dostat se na střední školu, druhý řádný termín je vypsán o tři dny později. Jak zkouškový den probíhá? Co vše mohou studenti a cizinci u Cermat testů používat a čím mohou ovlivnit finální bodování? Průběh přijímací zkoušky včetně následných důležitých termínů a případného odvolání pro vás připravila redakce CNN Prima NEWS.

Přijímačky se blíží, jak zmírnit stres? Roli hrají rodiče i čtyři faktory, uvádějí experti

Již 12. dubna mnozí žáci usednou do lavic s myšlenkou na budoucnost: čekají je přijímací zkoušky na střední školy. Někteří rodiče se bojí, aby se jejich dítě vůbec někam dostalo. Jiní je tlačí na prestižní školy, protože právě ty podle nich zaručují úspěšnost v dalším životě. Vůbec to tak ale nemusí být. Úspěch v přijímačkách z velké míry ovlivňuje schopnost dítěte zvládnout stres, ale i to, jak se k celé situaci staví sami rodiče. Pro CNN Prima NEWS to uvedli psychologové Václav Mertin a Šárka Miková. Připojili také tipy, jak se na velký den připravit.

Bankomaty dávaly peníze zadarmo. Studenti v Etiopii využili chyby a vybrali stovky milionů

Největší etiopská banka se o víkendu potýkala s technickou závadou systému. Ta způsobila, že si lidé mohli vybrat z bankomatů výrazně vyšší částky, než měli na svém účtě. Bankovní aplikace zase s podobnou chybou umožňovala převody do jiných bankovních institucí. Státem vlastněná Etiopská komerční banka (CBE) vydala během výpadku 41 milionů dolarů (951 milionů korun) a teď prosí své klienty, aby jí peníze vrátili, píše zpravodajská společnost BBC.

PŘEHLEDNĚ: Systém bude žonglovat s dětmi. Jak rozhodne, na které střední škole skončí?

Nejdříve body z testů, poté pořadí preferovaných škol. Nový digitální systém má ulehčit přihlašování a rozřazování uchazečů o studium na středních školách, pro mnohé rodiče ale stále jde o poněkud nečitelný proces. Jak přesně funguje algoritmus, podle kterého systém rozhodne o osudu dítěte? Co sehraje při vytváření pořadníku rozhodující roli? A jak to bude s odvoláváním, výměnou preferovaných škol či dalšími termíny přijímacích zkoušek? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila další přehled nejpalčivějších otázek a odpovědí související s bojem o místa na českých středních školách.

Zásah na univerzitě v Hradci skončil. Anonym hrozil střelbou, policie nikoho nezadržela

V budově Univerzity Hradec Králové (UHK) se v pondělí odehrál rozsáhlý zásah policie. Na základě výhružného e-mailu byli z fakulty informatiky evakuováni studenti. Policisté zasahovali v kampusu Na Soutoku. „Zásahová jednotka včetně prvosledových hlídek a psovodů prohledala všechny prostory kampusu UHK a vyhodnotila je jako bezpečné,“ informovali policisté na sociální síti X.

Daňové přiznání za rok 2023: Týká se i důchodců a studentů. Na co si dát pozor?

Podání daňového přiznání se netýká jen zaměstnanců nebo osob samostatně výdělečně činných. Letos se s vyplňováním růžového formuláře setkají i někteří studenti nebo důchodci. Senioři daňové přiznání budou muset podat například při vyšších přivýdělcích nebo kvůli příjmu z nájmu. Na co si mají dát obě skupiny pozor a co se pro ně bude měnit od příštího roku?